6 grudnia 2018 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie miała miejsce prezentacja książki Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego pt. „Na szlaku Kadrówek: 1981-1989”. Książka (a w zasadzie album) wydany został przez Instytut Historyczny nn im. Andrzeja Ostoja Owsianego, przy wsparciu finansowym Fundacji Lotos oraz Województwa Małopolskiego. Patronem wydania jest Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Autorem zdjęć jest Andrzej Stawiarski, autorem projektu okładki oraz składu – dr Mariusz Front z krakowskiej ASP.
Podczas spotkania Minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medale „Pro Bono Poloniae” oraz Medale „Pro Patria” który otrzymali między innymi; Andrzej Chyłek, Kazimierz Wilk, Krzysztof Lancman, Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski.
W pierwszej części spotkania zabrał głos prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski (badacz historii I Kompanii Kadrowej, autor książki – monografii oddziału). Powiedział między innymi, „To nie jest tylko książka wspomnieniowa. To jest po prostu książka historyczna. To jest historia Marszów z całą jej otoczką”. Niestety, obowiązki zmusiły Profesora do opuszczenia wcześniej Muzeum.
Kolejną częścią spotkania była dyskusja panelowa, w której wzięli udział: minister Jan Józef Kasprzyk, dr Mariusz Jarząbek (autor książki „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojnia”) oraz Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski.
Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział między innymi,: „Chcę gorąco podziękować Maćkowi i Mirkowi za tę bardzo ważną książkę. O tym, że powinna powstać książka o Kadrówkach w latach 80., o ich fenomenie, mówiło się w środowisku od dawna. Tak samo jak mówiło się, że powinien powstać film o Marszach. I wreszcie obaj panowie zrobili to, o czym inni tylko mówili. Obydwaj panowie zachowali się jak prawdziwi piłsudczycy, to znaczy czynem udowodnili, że należy o tamtej historii opowiedzieć: i filmem (świetnym filmem!) i książką (świetną książką!)”.
Dr Marcin Jarząbek powiedział między innymi: „Chciałem zwrócić uwagę na umiejętność wykorzystania wspomnień i źródeł archiwalnych. Są to źródła archiwalne szczególnej proweniencji, bo są one wytworzone przez tajne służby. Źródła archiwalne nie są tutaj wykorzystywane jako magiczna wiedza, którą ktoś wyjmuje z pudełka, aby kogoś zdemaskować, ale jako specyficzna perspektywa na rzeczywistość, którą widzimy. I to dotyczy tego okresu bardzo interesującego między 1956 a końcem lat 70. Bardzo ciekawa jest także ta druga część książki, poświęcona samym Marszom. Pokazuje jak bardzo zróżnicowane było to środowisko – różnorodne, kolorowe”.
Spotkanie zakończyła projekcja filmu – reportażu z Marszu Szlakiem Kadrówki z 1926 roku.