Ładowanie Wydarzenia

Dnia 30.05.2023 roku na zaproszenie Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomira Adamca, wizytę w MEiN złożyli Andrzej Chyłek Prezes Zarządu Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego oraz Krzysztof Lancman  Członek Zarządu. W spotkaniu brał udział również Jan Tarczyński Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W trakcie spotkania przedstawiciele Instytutu, zostali obdarowani medalami pamiątkowymi, wybitymi dla upamiętnienia oznaczenia budynku jako Pomnik Historii, mającego historyczne znaczenie. W dwudziestoleciu międzywojennym budynek ten postawiony i wyposażony w stylu art deco służył jako pierwszy budynek ministerialny w wolnej Polsce. W czasie okupacji niemieckiej podczas drugiej wojny światowej budynek był zajęty przez Gestapo i był zapamiętany przez polaków jako obiekt szczególnego udręczenia i mordowania polskich patriotów i żołnierzy Armii Krajowej. Oprócz medali uczestnicy spotkania otrzymali również pięknie wydane Albumy Szucha 25 Pierwsze Ministerstwo Wolnej Polski, w których została opisana historia budynku od czasu jego powstania do czasów obecnych. Obecnie w budynku tym tak jak przed wojną mieści się siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki (nazwa przed wojną była oczywiście inna: Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego). Obecnie budynek na podstawie decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej  z 2022 roku, został ustanowiony Pomnikiem Historii. Przedstawiciele Instytutu Historycznego zrewanżowali się wręczając Dyrektorowi Adamcowi kilka pozycji książkowych wydanych przez Instytut. W rozmowie okazało się, że Sławomir Adamiec w czasach polskich przemian na początku lat 90. Był Dyrektorem szkoły w Radomiu, która dzięki jego działaniom zmieniła patrona z gen. Świerczewskiego na Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy spotkania mogli dzięki uprzejmości Dyrektora Adamca zwiedzić budynek mając w osobie Dyrektora wspaniałego przewodnika, który pokazał najciekawsze miejsca opowiadając bardzo ciekawie o historii budynku w różnych okresach jego życia. Jednym z miejsc, które zrobiło wrażenie na zwiedzających była klatka schodowa, którą podczas okupacji niemieckiej byli wprowadzani i odprowadzani z przesłuchań więźniowie.

Przy kolejnym jej remoncie należało odrestaurować drewniane poręcze. Po ich wyczyszczeniu okazało się, że utrzymują się nadal ślady krwi katowanych w tym budynku polskich patriotów. Było to dla zwiedzających olbrzymim przeżyciem, dlatego będąc już przed budynkiem stojąc przed tablicą upamiętniającą śmierć wszystkich ofiar niemieckich zbrodni, pomodliliśmy się za ich dusze.

Na zakończenie spotkania uczestnicy spotkania uzgodnili, że w nieodległym czasie dojdzie do kolejnego spotkania tym razem roboczego, na którym będzie można omówić zasady stałej współpracy pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki i Instytutem Historycznym NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Andrzej Chyłek

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

maj 30, 2023 - maj 30, 2023

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59