Paweł Wielechowski urodził się 1 czerwca 1953 roku w Łodzi. W latach 1980 ? 1989 był zaangażowany w działalność opozycyjną. W 1980 roku stworzył strukturę organizacyjną NSZZ ?Solidarność? w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego ?Bistona?. Członek najwyższych władz łódzkiej Solidarności. Kolejno zostaje w wyniku wyborów wybrany do Zarządu Regionu łódzkiej ?Solidarności? a następnie w 1981 do Prezydium Zarządu NSZZ ?Solidarność?, gdzie staje się odpowiedzialny za poligrafię i kolportaż. To wówczas rozpoczęła się współpraca z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania oraz łódzką Konfederacją Polski Niepodległej. Paweł wspominał po latach, że to właśnie w drugiej połowie 1981 roku drukował dla KPN ?Rewolucję bez rewolucji? autorstwa Leszka Moczulskiego oraz pierwszy numer ?Gazety Polskiej?. W następnych latach działał w podziemnych strukturach Solidarności i Konfederacji Polski Niepodległej. Wspólnie ze Zbigniewem Rybarkiewiczem był twórcą Wydawnictwa Polskiego KPN w Łodzi i podziemnej sieci poligraficznej Konfederacji Polski Niepodległej. Dwukrotnie internowany, skazany, więziony za antykomunistyczną działalność opozycyjną. Po raz pierwszy zatrzymany 13 grudnia 1981 roku w siedzibie łódzkiej ?Solidarności? na Piotrkowskiej. Internowany w zakładach karnych w Łęczycy i Łowiczu. Został zwolniony pod koniec kwietnia 1982 roku. Po powrocie włączył się natychmiast do działań podziemnej ?Solidarności? i został ponownie internowany. Tym razem został zwolniony 23 lipca 1982 roku. Był jednym z założycieli Tajnego Tymczasowego Zarządu Regionalnego Ziemi Łódzkiej.
W początku 1983 roku nawiązał ścisłą współpracę z KPN w Łodzi. Organizował podziemną poligrafię i podwaliny Wydawnictwa Polskiego. Pierwsze składy drukarskie wznowiły wydawanie naczelnego organu prasowego KPN – ?Drogi?, której redakcja mieściła się w Łodzi. Szybko rozpoczęty też został druk broszur, kalendarzy, ulotek i znaczków ?Poczty KPN?. W 1984 roku w wyniku działań konspiracyjnych (drukowanie bibuły) Paweł Wielechowski zostaje aresztowany. Cztery miesiące przebywa w areszcie i wyniku kolejnej amnestii zostaje zwolniony z więzienia. Zagrożony kolejnymi aresztowaniami, poddany licznym szykanom w 1985 roku emigrował wraz z Rodziną do Szwecji. Już przed wyjazdem dostał polecenie utworzenia w Szwecji biura zagranicznego Konfederacji Polski Niepodległej. Nie zaprzestał działalności opozycyjnej ani na jeden dzień. Często humorystycznie opowiadał, że dzień przed wyjazdem do Szwecji dzielił pomiędzy cztery podziemne struktury swój zapas materiału sitodrukowego. W Szwecji objął stanowisko Kierownika Biura Zagranicznego Konfederacji Polski Niepodległej z siedzibą w Karlstad. Szybko nawiązał kontakt m.in. z przedstawicielami Rządu i Prezydenta na Wychodźstwie w Londynie a także Instytutem Kultury Paryskiej , Radiem Wolna Europa, Głosem Ameryki oraz wszystkimi dostępnymi i działającymi organizacjami polskimi na całym świecie. Biuro KPN przekazywało wymienionym organizacjom informacje o sytuacji w kraju, o działaniach KPN i opozycji solidarnościowej, w szczególności o sytuacji ludzi aresztowanych , uwięzionych i represjonowanych. W Biurze KPN drukowano i kopiowano polskie podziemne wydania ?Rzeczypospolitej?, ?Gazety Polskiej?, ?Drogi? i innych broszur, dokumentów i stanowisk KPN i Wydawnictwa Polskiego. Opozycji w Polsce oddawał niezwykłe usługi i nieocenioną pomoc. Nie tylko kolportował na cały świecie wydawnictwa podziemne KPN, ale także przesyłał sprzęt, pieniądze na sprzęt poligraficzny dla Wydawnictwa Polskiego w kraju. Biuro Zagraniczne KPN w Szwecji funkcjonowało aż do 1996 roku (od 1990 jako biuro doradczo ? informacyjne). W 1991 roku Paweł Wielechowski został doradcą Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku coraz częściej dochodziło do rozmów także z udziałem Pawła Wielechowskiego o powołaniu organizacji, która uchroniłaby pamięć o KPN i Konfederatach. Szczególnego przyspieszenia ta akcja nabrała po śmierci w 2008 roku posła i senatora RP, znanego działacza KPN z Łodzi Andrzeja Ostoja ? Owsianego. Wówczas zdecydowaliśmy wspólnie z Pawłem Wielechowskim o powołaniu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja ? Owsianego. Paweł został jego pierwszym prezesem. To były jego ostatnie działanie publiczne dla Polski, dla kraju , dla niepodległości. Aby przyszłe pokolenia nie zapomniały, aby pozostało przesłanie. Instytut Historyczny (IHO-O) pod jego prezesurą rozwinął się bardzo prężnie. Wydano kilkanaście książek, zorganizowano kilka seminariów naukowych na temat wyzwań dla nurtu niepodległościowego w Polsce, powołano do życia Ośrodek Myśli Niepodległościowej a także wydano pierwszy internetowy numer pisma ?Opinia? nawiązujący do pisma programowego nurtu niepodległościowego z okresu Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Przyjdzie jeszcze czas, aby te wszystkie zasygnalizowane jedynie działania niezwykle dzielnego i oddanego Polsce patrioty opisać dokładnie i szczegółowo.