Loading Events

Ośrodek Myśli Niepodległościowej, zachęcony rezultatami ubiegłorocznej Konferencji Świętokrzyskiej, zorganizował w tym roku kolejną jej edycję, tym razem pod tytułem „Czas kryzysu, czas odbudowy”, który stanowił lejtmotyw zarówno przygotowanego programu, jak i ciekawych dyskusji pomiędzy uczestnikami Konferencji.

Sama Konferencja trwała trzy dni, od 10 do 12 maja, a odbywała się w tym samym miejscu, co w ubiegłym roku ? w gościnnych i zawsze niepodległych Górach Świętokrzyskich.

Punktem wyjścia do dyskusji stało się przesłanie Prezesa Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja – Owsianego, Pana Pawła Wielechowskiego, w którym wyraził on kilka myśli bardzo silnie odzwierciedlających współczesne dylematy przedstawicieli środowisk niepodległościowych. Prezes Instytutu zwrócił uwagę na czynniki cywilizacyjne, związane z poczuciem rozchwiania i niepewności ideowo-moralnej w jakiej znajdują się dziś nie tylko Polska i Polacy, ale w ogóle nasza cywilizacja europejska i wszystkie społeczności narodowe ją tworzące. Wskazał też na wynikające stąd konsekwencje, w tym wprost zagrożenia dla niepodległości, zachęcając do szukania skutecznych rozwiązań i dróg wyjścia z niełatwej sytuacji.

Konferencja, wzorem ubiegłorocznej, została podzielona na odrębna panele tematyczne.

Pierwszy panel stanowiły refleksje nad ubiegłorocznymi ustaleniami i wnioskami w kontekście czasu, który upłynął i wydarzeń, które w tym czasie nastąpiły. Okazję zabrania głosu mieli zarówno autorzy ubiegłorocznych wystąpień wprowadzających, jak i uczestnicy dyskusji.

Drugi panel poświęcony zewnętrznym, cywilizacyjnym uwarunkowaniom sytuacji kryzysowej stanowiło wystąpienie Pana dra Marka Albiniaka zatytułowane Nowy świat, nowa Europa. Kryzys i co dalej? oraz bardzo ożywiona dyskusja, która po nim nastąpiła. Szczególne zainteresowanie towarzyszyło wątkowi rozumienia pojęcia kryzysu jako stanu przejściowego pomiędzy stanami równowagi oraz osadzenia obecnego globalnego kryzysu gospodarczego w perspektywie kryzysu cywilizacji europejskiej.

Panel trzeci poświęcony był problematyce krajowej oraz społeczno gospodarczej, co zapowiadał już temat dwóch wystąpień wprowadzających, wygłoszonych niezależnie przez Panów dra Andrzeja Anusza i Michała Janiszewskiego ? Polska w kryzysie. Problemy i zagrożenia. W trakcie wystąpień i późniejszej dyskusji dokonano swoistego przeglądu katalogu zagadnień niezbędnych do rozwiązania w ramach pokryzysowej polityki odbudowy państwa.

Czwarty panel miał nietypowe założenie i przebieg. Zorganizowany został w postaci strategicznej gry decyzyjnej opartej na scenariuszu zakładającym wieloelementową sytuację kryzysową związaną z wystąpieniem zjawisk zagrażających bezpieczeństwu narodowemu Polski oraz zagrożeniami o znaczeniu ponadnarodowym. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie właściwej oceny sytuacji oraz sformułowanie odpowiednich decyzji odzwierciedlających kompetencje pełnionych w grze ról. Oprócz doskonałej zabawy i ciekawego ćwiczenia, stanowiło to okazję do pogłębionej refleksji nad kondycją państwa oraz funkcjonującymi mechanizmami zarządzania państwem.

Panel piąty poświęcony był kwestiom praktycznych aspektów idei niepodległościowej. Jego zwieńczenia był sformułowanie w toku dyskusji założeń i tez niepodległościowego programu odbudowy państwa Niepodległość i Państwo.

Podobnie jak w ubiegłym roku, całość Konferencji obejmująca zapis najważniejszej części dyskusji prowadzonej na sali głównej będzie dostępna w postaci opracowania pokonferencyjnego. Opracowanie pokonferencyjne zostanie wydane drukiem w lipcu 2013 roku i będzie do nabycia w sprzedaży wysyłkowej.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

maj 10, 2013 - maj 12, 2013

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59